google translate
Turkish to English Turkish to French Turkish to German Turkish to Greek Turkish to Italian Turkish to Japanese Turkish to Russian Turkish to Spanish Turkish to Chinese


mesaj gönder

Gazeteci-Yazar Uğur Oral İzmir'de doğdu.
İlkokulu Karşıyaka Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda, ortaokulu, İzmir Özel Saint Joseph Fransız Koleji' nde okudu.
Ardından Özel Tevfik Fikret Lisesi'nde eğitimine devam eden Uğur Oral son sınıfı mezunu olduğu İzmir Karşıyaka Lisesi'nde tamamladı.
İki yıl süresince Anadolu Üniversitesi AÖ Fakültesi’nde iktisat eğitimi aldı.
Sonradan Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransız Dili Ana Bilim Dalı'na geçti ve buradan mezun oldu.
Yüksek lisansını DEÜ Atatürk İlkeleri Ve İnkilap Tarihi Enstitüsü'nde yaptı. Halen aynı enstitüde doktora eğitimine devam etmektedir.
Fransızca ve İngilizce bilen Uğur Oral gazeteciliğe 1987 yılında Yeni Asır Gazetesi'nde başladı.
Branş olarak politikayı seçti ve bu alanda uzmanlaştı.
Yeni Asır Gazetesi'nde görev aldığı süre içerisinde birçok haber, araştırma ve yazı dizisine imza koydu, ödüller kazandı.
Ardından İzmir'in ilk özel radyosunun (Genç Radyo) kuruluş çalışmalarına katılarak Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi
Birçok yerel basın organının kuruluşunda idareci olarak görev yaptı.
1993 yılında Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Fransız Dili Basını Ve Gazetecileri Birliği'ne üye kabul edildi.
Uluslararası basın kartını taşıdığı söz konusu birliğin Türkiye'deki örgütlenmesinde görev aldı ve yayın organı La Gazette'in Türkiye muhabirliğini üstlendi.
Fransa, İsviçre ve Avusturya Basını'nda yabancı dilde kaleme aldığı makaleleri yayınlandı.
Birçok okulda, sivil toplum örgütlerinin toplantılarında yazılı ve görsel yayıncılık konulu konferanslar verdi, panellerde konuşmacılık yaptı. İzmir’de yazılı ve görsel basına birçok yeni ismin kazandırılmasına öncülük etti.
"Avrupa'da yerel basın" konusunda geniş kapsamlı araştırmalar yaptı.
Batılı ülkelerde görsel ve yazılı basın organlarının tiraj, izlenme oranı arttırma teknikleri hususunda incelemelerde bulundu ve bu alanda birçok yerel basın kuruluşuna danışmanlık yaptı.
1995 yılında ilk kitabı yayımlandı. Halen basıma hazır 4 kitabı daha bulunmaktadır
Yedek subaylığını Genel Kurmay Başkanlığı'nda Fransızca mütercimi olarak tamamladı.
Ankara'da bir yıl süresince Gözlem Gazetesi adına siyaset ve ekonomi içerikli "Haftanın Sohbetleri"ni hazırladı.
İzmir'e dönüşüyle birlikte Oral Yayıncılık Ltd. Şti’yi kurdu ve basın sektöründe işverenliğe yöneldi.
İlk olarak, 15 günde bir yayınlanan, İzmir'in ilk haber aktüalite dergisi İZMİR 2000'i kurdu.
İzmir 2000 Dergisi'nin birinci yılı dolduğunda Türkiye genelinde yayınlanan Ekonomi-Politika Gazetesi Zirve'yi yayın hayatına soktu.
Üç yıl boyunca İzmir'de kendi sahibi olduğu dergiyi ve gazeteyi yayımlayan Oral aynı zamanda diğer basın kuruluşlarına destek verdi.
Bir yayın dönemi boyunca Kanal 1 TV'de politik tartışma programı Zirve'yi hazırlayıp sundu.
Ardından aynı programı Ege TV'de sürdürdü.
Görsel medyanın yanı sıra köşe yazarı olarak yazılı basında faaliyetlerini sürdürdü.
İki yıl boyunca bölge gazetesi Gazete Ege'de Zirve başlığıyla, ekonomi-politika alanında günlük köşe yazıları yayınlandı.
Gazete Ege'nin kapanmasının ardından köşe yazılarına Sabah Gazetesi'nin Ege İlavesi "Egeli Sabah'ta iki yıl süresince devam etti.
İki yıl üst üste tekrarlanan ve kamuoyunda "İzmir'in Oskarları" olarak da bilinen geleneksel "Zirve Ödülleri" organizasyonunun yaratıcısı ve ev sahibidir.
Uluslararası bir organizasyon olan Who's Who İn Turkey (Günümüz Türkiyesi'nde Kim Kimdir) Ansiklopedisi'nin 7. Baskısı'nda (Sayfa 525) biyografisi yayınlandı.
Haziran 2000’de kendi yayınlarını durdurdu ve sahibi olduğu araştırma şirketine ağırlık vererek İzmir'de birçok stratejik araştırmaya imza koydu.
2001 yılında Yeni Asır Gazetesi’nde ekonomi-politika yorumları yaptığı günlük köşesini yazmayı, grubun televizyonu Yeni TV’de ise televizyon programını yapmayı sürdürdü.
2001 yılında TBÖK (Türk Başarı Ödülleri Kurumu) ve İzmir’i Sevenler Platformu’nun yaptığı değerlendirme neticesinde "İzmir'de Yılın En Başarılı Köşe Yazarı" ödülüne layık görüldü.
Aynı yıl grup içinde yapılan görevlendirmeyle Yeni TV'nin Genel Müdürlüğü’ne atandı.
Aynı zamanda Sabah-ATV Grubu’nun yerel radyoları Yeni Radyo ve Romantik Radyo'nun da Genel Müdürlüğü’nü üstlendi.
Yönetiminde, Yeni TV'yi İzmir’in en çok izlenen ve birçok yerel televizyon kanalına know how veren bir kurum haline getirdi.
2003 yılında Ege Kültür Platformu’nun on yılda bir tertip ettiği “İzmir’de On Yılın En İyileri” organizasyonu kapsamında “Son 10 Yılın En Başarılı Basın Kuruluşu Yöneticisi” ödülünü aldı.
Yeni TV’nin kapatılmasıyla birlikte, Yeni Asır-Sabah-ATV Grubu’ndaki diğer görevlerinden de kendi isteğiyle ayrıldı.
Ardından Ege’de yayınlanan haftalık Sekizinci Gün Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendi.
Fotoğraf sanatıyla çok küçük yaşlardan beri ilgilenmekte olan Uğur oral Atina’da zihinsel engelli Yunan çocuklarına yardım amaçlı çalışan AMİMONİ Vakfı için üç, Selanik’te ise meme kanseriyle savaşan AELİA Vakfı için bir sergi açtı. Oral, Türkiye’de de hayır kuruluşları yararına 11 ayrı kişisel sergiye imza attı. Açtığı tüm sergilerin gelirini yardım amaçlı kullanmasıyla tanınan Oral bu amaç doğrultusunda 15 kişisel fotoğraf sergisi açtı.
2013 Temmuz-Aralık ayları arasında Türkiye'nin ilk yerel televizyon kanalı, İzmir'in ilk özel televizyonu SKY TV'nin Genel Müdürluğu'nü yürüttü.
Felsefe alanında yazdığı denemelerin yine açtığı sergilerinde yer alan fotoğraflarıyla süslendiği Anlar Ve Düşünceler (Στιγμές και Στοχασμοί) Yunanca 2016 Nisan ayı başında Yunanistan’daki tüm kitapçıların raflarında yerini aldı.
Gazeteci yazar Uğur Oral Türk Yunan dostluğunun gelişmesi bağlamında yıllardır sürdürdüğü çalışmalarla Türkiye'de olduğu kadar komşu ülkede de oldukça tanınmış bir isimdir.
Bugün itibarıyla yerli ve yabancı basın organlarında makaleleri ve araştırma yazıları yayınlanan Uğur Oral çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, okulların ve fikir kulüplerinin davetlisi olarak Türkiye'nin birçok yerinde konferanslar vermektedir.