google translate
Turkish to English Turkish to French Turkish to German Turkish to Greek Turkish to Italian Turkish to Japanese Turkish to Russian Turkish to Spanish Turkish to Chinese

mesaj gönder

Στιγμές και Στοχασμοί (Anlar ve Düşünceler)


Στιγμές και Στοχασμοί  (Anlar ve Düşünceler)

Gazeteci-yazar Uğur Oral’ın felsefe alanında yazdığı kitabı “Anlar ve Düşünceler” (Στιγμές και Στοχασμοί ) 2016 Nisanında Yunanlı okurla buluştu. Kitap Yunanistan’ın önde gelen yayınevlerinden Militos Yayınları’ndan çıktı. Yunancaya çevirisini Olga Firuze Kurt yaptı. Yunanistan’daki tüm kitapçıların raflarında yerini alan “Anlar ve Düşünceler”  felsefe ile fotoğrafın buluştuğu, her iki alana ilgi duyanların da keyif alabilecekleri bir kitap.

Uğur Oral kitabının önsözünde ortaya çıkardığı bu farklı sentezi şu cümlelerle anlatıyor:  “ ‘Düşünüyorum, öyle varım’ der Descartes. Düşünmek, insanı hayvandan ayıran temel özelliktir. Ama sadece “düşünebilmesi”  yetmez insanı insan yapmaya. Düşünce,  duyguyla derinlik kazanır. Felsefeyle hayatı algılar;  sanatla güzelleştiririz algıladığımız bu hayatı. “Anlar ve Düşünceler”de bir yandan hayatın anlamını sorgulamak,  diğer yandan da renklerini, güzelliklerini ortaya çıkarmak istedim.”

Kitapta Uğur Oral’ın 60 tane felsefi denemesi mevcut.  Kitapta yer alan felsefi denemeler Oral’ın şimdiye kadar açtığı kişisel sergilerinde yer alan fotoğraflarından oluşan bir seçkiyle süslendi. Yazarın özellikle çok kolay okunan, sade bir dille; adeta bir dostla sohbet eder biçimde yazdığı denemeleri felsefeye meraklı Yunanlı kitapseverlerden büyük ilgi gördü. 2016 yılı Mayıs ayında Selanik’te ve Atina’da bir dizi imza gününe katılan Uğur Oral’ın kitabı “Anlar ve Düşünceler”  düşünce ve duygu dünyasında 120 sayfa süren bir yolculuk gibi.  Şimdilik sadece yunanca basılan Yunanistan’da satışa sunulan Anlar ve Düşünceler  www.greekbooks.gr  , www.militos.gr internet siteleri aracılığıyla diğer ülkelerden de sipariş edilebiliyor.